Na naszych oczach tworzy się piękna historia polskiego sportu BMX. W miniony weekend nasz rodak Dawid Godziek, zdobył złoto wygrywając uznawane za najważniejszą imprezę rowerowego freestylu X-Games w Sydney, w konkurencji BMX Dirt! W zawodach wystartowało łącznie dwudziestu najlepszych zawodników BMX na świecie.

Dawid Godziek dołączył tym samym do Tadeusza ‘Taddiego’ Błażusiaka który jak dotąd był jedynym polakiem mogącym pochwalić się złotym krążkiem zdobytym podczas imprezy X-Games nazywanej nieoficjalnie igrzyskami sportów ekstremalnych.

Dawid Godziek nie miał sobie równych. Jego najwyżej oceniony, pierwszy przejazd zdobył od sędziów 90,33 punktów zapewniając Dawidowi pewne zwycięstwo. Kończący zawody na drugim miejscu Kyle Baldock zdobył 86 punktów. Colton Walker zakończył zawody na najniższym szczeblu podium z dorobkiem 83 punktów.

Ten rok bez wątpienia należy do 24-letniego ridera z Suszca. Dawid Godziek w styczniu wygrał zawody serii Toyota Triple Challenge rozgrywane w USA (nieoficjalny Puchar Świata BMX Dirt), by następnie, tym razem już na większych kołach zwyciężyć w zawodach Pucharu Świata FMB World Tour w Krakowie. Do listy tegorocznych sukcesów zaliczyć należy także pierwszego na świecie poczwórnego tailwhipa na MTB, wykonanego podczas zawodów Audi Nines w Niemczech (film w tego wyczynu poniżej).

BMX to bardzo mocno rozwijająca się ostatnimi laty dyscyplina. BMX Freestyle Park został w ubiegłym roku potwierdzony jako dyscyplina olimpijska która zadebiutuje już na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Możemy się tylko cieszyć faktem, iż jedną z gwiazd światowego formatu uprawiającą ten sport jest nasz rodak, startujący z powodzeniem w najwyższej rangi zawodach małych kół, organizowanych praktycznie na całym świecie.